Vihreän Langan logoVihreän Langan logo

Tämän sivuston päivittäminen on lopetettu 20.12.2019

Fennovoiman ydinvoimala ei saanut vapauttavaa päätöstä EU:sta

24.5.2011 9.47

Lasse Leipola

Pro Hanhikivi -yhdistyksen edustajat olivat eilen maanantaina EU:n vetoomusvaliokunnan kuultavina. Pro Hanhikivi teki joukuussa 2008 vetoomuksen, jossa EU:ta pyydettiin selvittämään rikkooko Fennovoiman ydinvoimalahanke luonto-, lintu- tai vesipuitedirektiivejä.

Vaikka komissio totesi lausunnossaan, ettei rikkomuksista ole merkkejä, esitti vetoomusvaliokunnan puheenjohtaja, että asian käsittelyä jatketaan, ja sitä arvioidaan uudelleen, kun Suomen korkein hallinto-oikeus on käsitellyt asiaa koskevat valitukset ja Fennovoima päättänyt voimalansa lopullisen sijoituspaikan.

”Tämän vaiheen tavoite vetoomusvaliokunnan suhteen siis täyttyi, asian käsittelyä EU:ssa jatketaan tarkennetuin tiedoin”, sanoo Pro Hanhikiveä Brysselissä edustanut Helena Maijala yhdistyksen tiedotteessa.

ydinvoima 
Viite