Vihreän Langan logoVihreän Langan logo

Fennovoiman ydinvoimala ei saanut vapauttavaa päätöstä EU:sta

24.5.2011 9.47

Lasse Leipola

Pro Hanhikivi -yhdistyksen edustajat olivat eilen maanantaina EU:n vetoomusvaliokunnan kuultavina. Pro Hanhikivi teki joukuussa 2008 vetoomuksen, jossa EU:ta pyydettiin selvittämään rikkooko Fennovoiman ydinvoimalahanke luonto-, lintu- tai vesipuitedirektiivejä.

Vaikka komissio totesi lausunnossaan, ettei rikkomuksista ole merkkejä, esitti vetoomusvaliokunnan puheenjohtaja, että asian käsittelyä jatketaan, ja sitä arvioidaan uudelleen, kun Suomen korkein hallinto-oikeus on käsitellyt asiaa koskevat valitukset ja Fennovoima päättänyt voimalansa lopullisen sijoituspaikan.

”Tämän vaiheen tavoite vetoomusvaliokunnan suhteen siis täyttyi, asian käsittelyä EU:ssa jatketaan tarkennetuin tiedoin”, sanoo Pro Hanhikiveä Brysselissä edustanut Helena Maijala yhdistyksen tiedotteessa.

ydinvoima Haluatko lukea lisää Lankaa? Tilaa nyt uusi viikoittainen uutiskirje täältä.

Vihreä Lanka 3/2019

Lue

Vihreä Lanka

3/19


Sisällysluettelo
Anna palautetta


Twitter

Graafisia maailmanselityksiä -teksti
Hiilen monta hintaa (Lasse Leipola / Iiro Törmä)

Kuva: Pekka Sauri